Aktuality

Volvo představuje intuitivní rozhraní pro autonomní jízdu

Autonomní řízení už není jen hudbou budoucnosti. Setkáme se s ním ještě do konce tohoto desetiletí. A v souvislosti s ním i s novými funkcemi, které jsme v autech zatím nepotřebovali. Například se systémy pro bezpečné předání řízení autopilotovi.

Volvo – autonomní řízení IntelliSafe Auto Pilot
Autonomní řízení otestuje Volvo na SUV XC90. V Okolí Göteborgu bude jezdit od roku 2017 až 100 testovacích aut s autopilotem.

Na autonomním řízení pracuje většina automobilových koncernů. Mimo není ani švédské Volvo. To již dnes testuje několik vozidel vybaven autopilotem a v blízké budoucnosti plánuje nasadit do reálné provozu až sto autonomních aut. V rámci nich otestuje i nový systém komunikace mezi řidičem a autopilotem. Právě při předávání a přebírání řízení by totiž mohlo dojít ke krizovým situacím.

Například pokud by si řidič omylem myslel, že vozidlo je v autonomním režimu, nebo pokud by autopilot chybně vyhodnotil, že vozidlo má v rukou řidič. Volvo proto vyvinulo rozhraní, které má pomoci bezpečnému a hladkému předání řízení do rukou elektroniky a zpětné předání řízení do rukou řidiče.

Systém IntelliSafe Auto Pilot zapíná a vypíná autopilota pomocí speciálně navržených páček na volantu. Systém IntelliSafe Auto Pilot bude na komunikaci mezi řidičem a autopilotem využívat dvě páčky na volantu a piktogramy na přístrojovém panelu.

 
Volvo_V40_2012_ID42221_280212

Při vjíždění na úsek, kde je k dispozici režim autonomní jízdy, vozidlo řidiči oznámí, že je připraven autopilot. Současně se rozblikají kontrolky na páčkách na volantu. Pokud řidič najednou potáhne obě páčky, aktivuje se autonomní režim. Kontrolky na páčkách začnou svítit nepřerušovaným zeleným světlem a autopilot potvrdí, že kontrola nad vozidlem byla předána autonomním jízdním systémem.

Když už režim autonomní jízdy nebude možný, systém řidiče vyzve k znovu převzal řízení. Zobrazí se šedesátisekundové odpočítávání. Pokud řidič z jakéhokoliv důvodu do minuty nepřevezme kontrolu nad vozidlem pomocí páček na volantu, vozidlo se samo bezpečně zastaví. Rozhraní IntelliSafe Auto Pilot bude poprvé použito v stovce vozidel Volvo XC90 v rámci projektu Drive Me již v roce 2017.

V rámci něj bude skupina řidičů používat autonomní Volva na rodinné účely a dojíždění do práce v okolí prostředí Göteborgu. Vozidla budou jezdit v autonomním režimu přibližně na 50 kilometrech vybraných silnic. Po skončení projektu Drive Me bude rozhraní IntelliSafe Auto Pilot představeny široké veřejnosti.

Bezpečnost je v autě důležitá.

Comments are closed.

Kontakt