Aktuality

Toyota kupuje Daihatsu. Chce ho ozdravit

Toyota již dříve vlastní majoritní balík japonské společnosti Daihatsu. Zatímco však Toyotě se daří a loni udržela post největšího automobilového výrobce planety, Daihatsu opět padlo. Meziročně až o 13,3 procenta. Situaci má zvrátit kompletní převzetí společnosti.

Toyota má v japonském Daihatsu 52,1% podíl. Ten nestačí na efektivní řízení automobilky, která v posledních letech bojuje se ztrátou zákazníků. Loni padly její prodeje o dalších 13,3 procenta, což ovlivnilo i celkový výsledek Toyoty. Ta si sice v roce 2015 udržela post největšího producenta aut na světě, ale meziročně klesla o 0,8%.

Situaci má zvrátit kompletní převzetí Daihatsu, které oba partneři již potvrdily.
Toyota tedy odkoupí zbývajících 48,8 procenta japonské společnosti, která se specializuje zejména na výrobu malých a užitkových vozů. Cena transakce má být 3,2 miliardy dolarů. Díky nim zvýší svůj vliv a naběhne na jednotnou strategii v oblasti malých automobilů.

daihatsu-logo-nestandard2

Toyota se má specializovat zejména na bezpečnostní systémy, palubní elektroniku a ekologické pohony. Daihatsu má zase obhospodařovat agendu nákladů. Výsledky jejich spolupráce mají být orientovány hlavně na rozvojové trhy.

Navzdory rozsáhlé unifikaci si má každá ze značek zachovat určitou autonomii. „Je to příležitost, jak se obě značky zbaví pocitu, že musí všechno dokázat samostatně. Místo toho můžeme navzájem využít naše silné stránky.

Je to klíč, jak dosáhnout globální konkurence schopnosti,“ řekl k převzetí Akio Toyota, šéf největší automobilky planety. Podle Masanori Mitsu z Daihatsu je to zase příležitost jako „pozvednout značku ke globálnímu standardu“.

Experti předpokládají, že vzájemné spojení může otevřít Daihatsu opět brány do Evropy, i když až v druhé vlně, poté, co bude značka konsolidovaná na klíčových trzích. Vzpomeňme, že Toyota také kooperuje s německým BMW na poli motorů, se Subaru v oblasti výroby sportovních vozů, koncernem PSA při výrobě užitkových automobilů as Mazdou při výrobě Toyoty Yaris sedan. Šušká se io budoucím propojení se Suzuki.

Comments are closed.

Kontakt